Obecnie użytkownicy mogą skorzystać z szeregu różnych usług i produktów hostingowych, do których zalicza się na przykład hosting współdzielony czy serwery dedykowane. W sytuacji kiedy nie jesteśmy przekonani do tych dwóch modeli, świetną opcją może być dla nas serwer VPS, który posiada pewne cechy obu wcześniej wymienionych modeli.

Wirtualne serwery prywatne VPS mogą być wykorzystywane jednak nie tylko jako narzędzie do hostingu stron internetowych, ponieważ ich możliwości są znacznie szersze. Jakie zastosowanie ma serwer VPS? Podpowiadamy.

Czym są serwery VPS?

Zanim przeanalizujemy możliwości zastosowania serwerów VPS, warto uświadomić sobie, z jaką formą usługi mamy do czynienia i co rozumiemy pod tym pojęciem. Otóż serwery VPS są hostingiem, w ramach którego dzieli się fizyczny serwer na kilka wirtualnych maszyn, a każda z nich działa niezależnie i posiada nie tylko własne zasoby sprzętowe, ale także system operacyjny i adres IP. 

Serwer VPS, czyli Virtual Private Server jest więc wyodrębnioną częścią fizycznego serwera, którą użytkownik współdzieli z innymi klientami. Ta niewielka część jest jednak oddana tylko do naszego użytku i wszelkie wykonywane przez nas czynności czy działania na serwerze nie będą wybierały wpływu na innych korzystających z niego klientów. Jest to więc rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Polski VPS doskonale sprawdza się więc w sytuacji kiedy nasze wymagania są już spore i potrafimy administrować serwerem, lecz nie potrzebujemy posiadać własnej fizycznej maszyny, a także nie chcemy mieć związanych z jej konserwacją i użytkowaniem obowiązków.

Jakie zastosowanie mają serwery VPS?

Serwer VPS ma wiele zastosowań. Wykorzystywany jest on zarówno do utrzymywania stron www, poczty elektronicznej, gier, baz danych i wielu innych. Jest to więc świetna opcja dla osób, które potrzebują nieco więcej od zwykłego konta www. W jakim celu możemy więc wykorzystywać VPS Polska? Serwer VPS Może być wykorzystywany:

  • do hostingu stron internetowych, 
  • jako serwer aplikacji,
  • jako serwer gier,
  • jako serwer e-mail,
  • jako serwer VPN,
  • jako serwer VoIP,
  • jako serwer bazy danych.

Podstawową funkcją, jaką w wielu przypadkach pełni serwer VPS, jest hosting stron internetowych. Wówczas przypisana jest mu taka sama rola, jak w przypadku hostingu współdzielonego. Jednak analogicznie jak w przypadku stron www, VPS może pełnić również funkcję serwera aplikacji zarówno w sytuacji kiedy jest ona dostępna w wersji mobilnej, desktopowej, jak i internetowej. Można zainstalować na nim też oprogramowanie niezbędne do działania niemal każdego projektu. 

Nierzadko VPS wykorzystywany jest również jako serwer do gier. Jest to świetne rozwiązanie w takim przypadku ze względu na jego wydajność i szybkie połączenie internetowe, a także niesamowitą skalowalność. Może on obsługiwać wówczas wielu graczy jednocześnie. W takim przypadku jednak warto zwrócić uwagę na jego moc obliczeniową i pamięć. VPS bez problemu obsługuje również usługę e-mail czy popularne w dzisiejszych czasach wirtualne sieci prywatne VPN. 

Jakie zalety ma serwer VPS?

Polski VPS wybierany jest przez wielu użytkowników działających w różnych branżach ze względu na szereg zalet, jakimi wyróżnia się to rozwiązanie. VPS spośród pozostałych serwerów i usług hostingowych może wyróżnić się przede wszystkim następującymi zaletami:

  • izolacją – każda maszyna VPS izolowana jest od innych użytkowników, dzięki czemu każda osoba ma kontrolę nad własnym serwerem,
  • niski koszt – VPS jest tańszy od fizycznych serwerów,
  • elastyczność – każdy użytkownik może samodzielnie skonfigurować i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań serwer,
  • skalowalność – VPS umożliwia skalowanie zasobów w miarę potrzeb,
  • bezpieczeństwo – rozwiązanie to gwarantuje wysoki poziom zabezpieczeń i izolacji wirtualnych maszyn.

Do zalet VPS można wymienić również fakt, iż oferuje on użytkownikom własny adres IP. Dzięki temu możemy łatwo rozpoznać i kontrolować ruch sieciowy, w razie potrzeby, korzystając z takiego rozwiązania, łatwo jest przenieść także witrynę internetową na inny serwer lub VPS.

Artykuł Partnerski