Marketing afiliacyjny jest tematem coraz częściej poruszanym w kontekście zarobków przez Internet. Jest prosty on nie tylko łatwy do wdrożenia, ale również ciekawy. Jednak pewna kwestia często budzi dodatkowe pytania. Mianowicie : co z rozliczeniami z urzędem skarbowym? Jeśli zastanawiasz się co z podatkami, PIT, procentami lub innymi aspektami to poniższy artykuł jest dla Ciebie.

W sytuacji, gdy prowadzisz działalność gospodarczą i podejmujesz współpracę z siecią afiliacyjną, jesteś zobowiązany do wystawienia jej faktury z tytułu “najmu powierzchni reklamowej”. W przypadku osób fizycznych sytuacja wygląda identycznie. Różnica polega jednak na tym, że możemy zostać zmuszeni do dostarczenia do urzędu skarbowego np. oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej.
Każda sieć afiliacyjna posiada inne regulacje dotyczące zarówno rozliczeń podatkowych, jak i wystawiania faktur czy też rachunków.

Rozliczanie odbywa się na ogólnych zasadach rozliczeń podatkowych

W sytuacji, gdy jesteśmy osobą prywatną, czyli nie prowadzimy działalności gospodarczej, rozliczamy podatek na ogólnych zasadach. Innymi słowy odprowadzamy podatek dochodowy w wysokości 18% wtedy, gdy nasze roczne dochody z afiliacji przekroczą kwotę wolną od podatku. Jak zapewne wiecie kwota ta ulega zmianie każdego roku. Dlatego warto sprawdzać ją na bieżąco. Jeżeli Twoje łączne dochody w 2020 roku nie przekroczyły 8000 złotych, nie musisz zawracać sobie głowy żadnymi kosztami dla urzędu skarbowego.

Wynajem powierzchni reklamowej – ryczałt

Rozliczenie ryczałtowe wiąże się z opodatkowaniem wynoszącym 8,5%. Przychód z sieci afiliacyjnej uzyskujemy z tytułu wynajmu swojej powierzchni reklamowej. Dotyczy to zarówno ogólnych zasadach rozliczeń, jak i tych sytuacji, w której zależałoby nam na rozliczeniu się ryczałtem. Jeśli wybierzemy opcję ryczałtu należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca, następującego po tym, w którym otrzymaliśmy pierwszy przychód z afiliacji.
Następnie w każdym kolejnym miesiącu musimy odprowadzać podatek w wysokości 8,5% od wysokości przychodów z tytułu działalności afiliacyjnej. Jeżeli przeszliśmy na ryczałt, ale w danym miesiącu nie wygenerowaliśmy żadnego przychodu, nie płacimy podatku.

Czy zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia obowiązuje także w afiliacji?

Niestety, przychód pochodzący ze współpracy z siecią afiliacyjną nie podlega uldze podatkowej dedykowanej dla osoby poniżej 26 roku życia.

Czy zarabianie na afiliacji przed ukończeniem 18 roku życia jest możliwe?

Nie ma wymagań pełnoletniość od osób, które chcą dzięki niej zarabiać. Wymagana jest jednak zgoda osoby prawnie odpowiedzialnej. Tak więc jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Wiąże się to jednak z  rozliczeniem podatkowym.
Osoba, będąca prawnym opiekunem jest zobligowana do złożenia zeznanie podatkowego na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M. Opiekun musi wykazać dochód małoletniego nawet jeśli rozliczają swój PIT-28 z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem.
Oprócz swojego zeznania PIT-28 są zobligowane do złożenia osobnego formularza PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, w którym zostają wykazane dochody dzieci.

Jak wygląda rozliczenie podatkowe w przypadku emerytów?

Zarówno emeryci, jak i renciści także mają obowiązek rozliczenia podatkowego, jeżeli w danym roku kalendarzowym osiągali inne dochody niż te z tytułu emerytury, czy renty. Rozliczenie podatkowe odbywa się na zasadach ogólnych i polega na samodzielnym wypełnieniu PIT-36.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że prawo do emerytury zostaje zawieszone w sytuacji, gdy osiągany przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli jednak przychód emeryta lub rencisty przekroczył 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale jest niższy niż 130%, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Chcesz rozbudować powyższy artykuł o nowe ważne informacje dla naszych użytkowników? Napisz do nas reklama@afiliat.pl z chęcią rozpoczniemy nową współpracę.