Polecanie produktów lub usług to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabianie pieniędzy za pośrednictwem Internetu. Przydatnym do tego narzędziem są linki afiliacyjne. Gdzie i w jaki sposób je promować? Szczegółowych informacji na ten temat dowiesz się z niniejszego artykułu.

Link afiliacyjny – co to jest?

Link afiliacyjny (określany również mianem linku partnerskiego lub deep linku) to po prostu aktywny link URL, który, zapisuje liczbę kliknięć i ilość wygenerowanych akcji online (np. zapisania do newslettera, wypełnienie ankiety). Jest to bardzo popularna metoda na pozyskiwanie nowych klientów przez sklepy internetowe (reklamodawców) – wówczas osoba polecająca (wydawca) otrzymuje prowizję od ilości pozyskanych kliknięć lub akcji.

W jaki sposób działają linki afiliacyjne i dla kogo są przeznaczone?

Linki afiliacyjne bardzo przydatne narzędzie w przypadku osób posiadających własne blogi, na których promują produkty. Podpinając link afiliacyjny, przekierowuje się użytkownika do konkretnych stron, na których może on od razu przejrzeć polecany produkt lub usługę, sprawdzić cenę, dostępność oraz dokonać zakupu. Jest to więc spora oszczędność czasu dla obu stron – jedna z nich nie musi wpisywać fraz w wyszukiwarkę, zaś druga – odpowiadać na powielające się komentarze.

Jak wygenerować link partnerski (afiliacyjny)?

Link partnerski może wygenerować każda osoba, która dokona rejestracji w sieci afiliacyjnej jako wydawca i dołączy do wybranego programu partnerskiego. Może odsyłać on do strony głównej reklamodawcy, dowolnej kategorii produktów w jego serwisie lub do podstrony z konkretnym produktem, reklamowanym na stronie wydawcy.

Kiedy naliczana jest prowizja?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, linki afiliacyjne działają na dwóch zasadach – generowaniu kliknięć oraz konkretnych akcji. Prowizja naliczana jest więc za wykonanie konkretnej czynności. Analogicznie, jeśli dana osoba kliknie w link afiliacyjny i  dzięki temu przejdzie do promowanego sklepu internetowego, osobie polecającej zostanie naliczona prowizja za zakupy. W przypadku innego linku, należy będzie wypełnić formularz lub ankietę i dopiero po jego przesłaniu do firmy zostanie naliczona prowizja.  To właśnie od rodzaju oraz ilości wykonanych działań zależy wysokość zarobku należącego się osobie polecającej.

Czytaj również: Najlepsze narzędzia do ankiet online lub najlepsza platforma do eventów online

Gdzie umieszczać linki afiliacyjne, by czerpać z nich korzyści finansowe?

 Nie ulega wątpliwości, że sposobem przynoszącym największe korzyści jest umieszczanie go we wpisach na blogach oraz w postach na mediach społecznościowych czy forach internetowych, gdzie polecane są różne produkty. Wszelkiego rodzaju wpisy nawiązujące do poradników zakupowych nie od dziś  cieszą się bowiem ogromnym zainteresowaniem czytelników. Link partnerski można podpiąć pod dowolne zdjęcie, grafikę, tekst lub po prostu umieścić jako aktywny link.

Przykłady postów, w których można umieścić link

Istnieje wiele pomysłów na artykuły, wpisy blogowe oraz posty, w których może zostać umieszczony link afiliacyjny (partnerski). Poniżej przedstawiono kilka z nich:

  • Wpis nawiązujący do wyprzedaży konkretnych produktów (np. jakie rzeczy udało zakupić się po promocyjnej cenie w sklepie internetowym);
  • Pomysł na stylizację do pewnej kwoty;
  • Opis rezultatów wykorzystania jakiejś usługi;
  • Przedstawienie inspiracji ślubnych;
  • Wymienienie sposobów na tanie prezenty świąteczne;
  • Test konkretnego produktu (np. kosmetyku, książki, sprzętu elektronicznego, produktu spożywczego);
  • Lista książek, które warto przeczytać (np. z konkretnej kategorii – poradnik, kryminał, biografia, itp.);
  • Porównanie różnych ofert  lub opis na której czytelnik może zyskać.

Linki afiliacyjne mogą przynosić korzyści na różnym poziomie – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wysokość prowizji (a więc także ostateczny zarobek) zależy jednak głównie od jakości prowadzonego serwisu oraz zaangażowania, jakie wydawca włoży w promocję danych produktów lub usług. Warto również zapoznać się z propozycjami różnych sieci afiliacyjnych, aby móc wybrać najbardziej korzystny program partnerski.

Chcesz rozbudować powyższy artykuł o nowe ważne informacje dla naszych użytkowników? Napisz do nas reklama@afiliat.pl z chęcią rozpoczniemy nową współpracę.